top of page
  • astrologneseveral

İÇİMİZDEKİ AYNA MEDUSA

Mitolojik hikâyesine göre, güzeller güzeli Medusa, kıskançlığın, hırsın ve intikamın kurbanı olmuş, güzelliği lanetlenmiş; bu yüzden saçlarının her biri yılana dönüşmüş ve ona direk bakanları taşa çeviren bir Gorgon(korku salan) haline gelmiştir..Medusa ölümlü olduğu için güzelliğinin bedelini başının kesilmesi ile ödemiş; ancak ölü bedeninde bile yaratıcı gücü ile boynundan çocukları doğmuştur.


Bu Mit'de dikkat çeken en önemli sembolikler, herşeyin görünürde güzellikle başlaması, Medusa' nın kendisine yapılan haksızlıkta kurban bilincine geçmesi ve daha sonra dişil figürlerin primal dürtülerine ve HIRS' larına esir olması ile Medusa'nın içindeki öfkenin ortaya çıkması, kendisine yapılan zulme intikam ile cevap vermesi ve bunun sonucunda Eril bir figür tarafından başının kesilmesi ile sonuçlanmış bir hikaye..


Bu Mit'de dikkat çeken sembollerin ezoterik mânâları bize ne anlatıyor ? Ve...

19 Kasım Boğa Burcu' nün 27.derecesindeki Ay Tutulması ile ilgisi nedir?

Boğa burcunun 26.derecesinde bulunan ALGOL sabit yıldızı Medusa ile ilişkilendirilmiş bir yıldızdır. 19 Kasım Ay Tutulması bu yıldız etkisinde gerçekleşecektir.. Dolayısıyla mitolojide gördüğümüz unsurlara benzer ruhsal ya da fiziksel anlamda bizi deneyimlere şahit edebilir..


Medusa herkesi taşa çevirdiği için ona sadece ayna ile bakılabilir. AYNA sembolü aslında bize gölge yanlarımızı gösteren bir metafordur. Dolayısıyla Medusa aslında HEPİMİZİN AYNASI.. Hepimizde bir parça zalimlik, bir parça nefret, bir parça eleştiri, bir parça öfke yok mu?


Karşıda suçladığımız yargıladığımız ve savaştığımız herkes aslında kendimizle savaşımız değil mi? Bu yüzden Ay Tutulması, gölge yanlarımızı gün yüzüne çıkarıp bizi yüzleştirerek; duygularla kavga etmeyi bırak ve onlara ışık tut mesajı veriyor, meydan okunduğunda Medusa gibi kalbi taşlaşmış yolumuza devam ederiz.


Medusa'nın şifası kendi içinde saklıdır; saçının her bir telinin yılana dönmesi, yılanın hem zehir hem şifayı bünyesinde barındırmasına atıfta bulunurken; şifayı kendi içimizde aramalıyız mesajını, alt bantta verir.


Medusa'nın eril ve dişil figürden zarar görmesi, içimizdeki Eril/Dişil dengesizliğinin bizi nasıl kurban bilincinde tuttuğunu ya da zarar gördüğümüz tüm tutunduklarımızı ve putlaştırdığımız ilişkileri bile bile nasıl sürdürdüğümüzü ifade eder..


Medusa'nın öldükten sonra çocuklarının doğması, ölümlü olduğumuz halde ilahi plan tarafından bize nasıl bir yaratıcılık ve halife bilinci verildiğini, dişil yönümüzün kutsallığını ve biz ölsek bile yaşam ve yaratımın her daim devam ettiğine atıfta bulunur..


Medusa metaforu korkutucu değil; uyarıcıdır.

İçimizdeki karanlıkla yüzleşmeden,

Bize ait olmayan kimlikleri bırakmadan,

Dürtüleri kontrol etmeden,

Koşulsuz sevgiye geçmeden,

İnsan olmanın kutsallığını hatırlamadan, Tekamülümüze hizmet eden şifalandırıcı yolun açılamayacağının uyarısıdır..

Bir'in ve Bütün'ün hayrına olsun.

Astrolog Neşe Veral10 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page