top of page
  • astrologneseveral

DOĞUM HARİTALARINDA 4.EV/GÖMÜLÜ HAZİNE


Doğum haritalarında en derin yerimiz ve gömülü hazinemiz hatta bizim gölgemiz 4.ev enerjisini hep birlikte anlamaya çalışalım..


4.ev bizim ruhsal kaynağımızdır. İçinde büyürüz ama buna rağmen en özel, en gizli ve en keşfedilmemiş yönümüzün ifadesidir.


İnsan, içinde bulunduğu kabın şeklini, görebildiği kadarıyla tarif eder; tamamını objektif tarif edebilmesi için, o kaptan çıkıp dışarıdan bakması gerekir. İşte 4. evinde içinde büyürüz buna rağmen en gizli ve en keşfedilmemiş yönümüz olur. O ev enerjisinden çıkıp dışarıdan bir gözle bakabilirsek ancak; o gömülü hazineyi tam olarak anlayabiliriz.Atalardan, aileden ve büyüdüğümüz çevreden gelen tüm genetik ve sosyal kodlamalar bu evde birikir ve bizim kimliğimizin temelini oluşturur. 4.ev ruhsal kaynağımız ve en özel alanımızdır. Yaşam yolculuğumuzu tıpkı bir tohumun büyüyüp ağaç olması ve meyve vermesi gibi düşünürsek, 4.ev o ağacın kökleridir. Kök neyse meyve de odur; ancak o meyvenin en yüksek verimi, işte bu kökü iyi anlamaktan geçer. Dolayıyla bu kök, bizim açığa çıkmayı bekleyen hazinemizi oluşturur.Bizler, 4 ev enerjisinde ne bulduysak kendi içsel yuvamızı ve içsel benliğimizi bu bulduklarımıza göre oluştururuz. İlk duygusal deneyimlerimiz, çocukken öğrendiklerimizin sindirilmesi, psikolojik aile mirasımız, kişiliğimizin altyapısı, ebeveynlerimizi algılama şeklimiz, bu ev ile ilgilidir.Hayatımızın ilk deneyimleri nasılsa hayat boyu o deneyimlere meyilli yaşarız. Dolayısıyla hayatımızın son evresini de ifade eden bir evdir burası.4.ev, hayat boyu kuracağımız tüm ilişkilerin ilk örneklerinin bulunduğu evdir. Çünkü biz ailemizle nasıl bir ilişki kurduk ve hâl ettiysek, hayat boyu bunu sürdürmeye eğilimli oluruz. Bu yüzden 4.ev bizim konfor enerjimizdir. Ancak konfor enerjimizde oyalanmak bizi geliştirmez. 4.ev deneyimlerini anlayıp düzenleyerek ancak, kendi kader planımıza yürüyebiliriz.4.ev içerisinde kalarak kendimizi anlamamız zordur dışarıdan bir göz gibi bakarak, bu hayatta neyi hangi kodlamalara göre oluşturduysak onu fark edip, onunla yüzleşip ve onu açığa çıkarıp, bize olan hediyeleri ile ancak kendi yolumuza yürüyebiliriz. Böylece ruhumuz, aslında neyi aradığını, neyi gerçekleştirmeye çalıştığını anlamış olur ve evrensel akışla bir ve bütün olmak deneyimi ile kendimizi gerçekleştirme yolunda tekamül adımları atabiliriz.Kolay bir süreç midir? Hayır. 4.ev, doğum haritasında yükselene sert açı yapar; bu yüzden yüzleşmek, zor ve sancılı bir süreçtir. Yüzleşmek, öz düzenleme yaptırır. Kişiye güç, dayanıklılık, kaderine yürümek için çaba ve bilinçli farkındalık katar.Günümüzde birçok psikoterapi, meditasyon veya hipnoz gibi zihin süreçlerine yönelik girişimlerin altında gizli kalmış 4.ev enerjilerini açığa çıkarma mantığı yatar.4.ev enerjisinde kalmak ve bu şekilde hayata devam etmek, tıpkı bir bebeğin anne rahminde sonsuza kadar yaşamak istemesine benzer. Oysa bizim hayat planımız, o rahimden çıkıp tekamülü kendi başına gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Bir bebek anne rahminde sonsuza kadar kalamaz, yaşamak için ordan çıkmak ve büyümek zorundadır. Oradan çıkmaya gönüllü olmak demek, kendi ayakları üzerinde duran, ferdiyetini kazanmış ve hedeflerine sağlam adımlarla yürümeye uyanmış kişi demektir. Nasip olsun..

Farkındalık ve Aşkla

Neşe Veral

Ocak 2022

61 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page