top of page
  • astrologneseveral

1 ŞUBAT KOVA BURCU'NDA YENİAY

Hayat devinim ilkesiyle, döngüsel aksa da hayatımızda her an yenilikler olmuyor; her ne kadar yeniaylar yeni bir başlangıç enerjisi taşısa da bunun illa ki bir aksiyon olması gerekmez; en azından yeni ay süresince.Ruhsal, fikirsel ya da bir bakış açısından beliren yeni bir enerji başlangıcı da olabilir pek tabi..


Yeniayların bir de dolunayı olur ve bizim bir şeye yeni başladık diyebilmemiz için algısal olarak onun görünür alanımıza gelmesi gerekir.Bu da yeniayın tamamlayıcısı Dolunay ile birlikte mümkün olur. Her yeni ay küçük zaman döngüsünde ortalama 15 gün, büyük zaman döngüsünde ortalama 6 aylık süreçte bizi görünür başlangıç ve oluşumlar içine sokar.Böylece bir tamamlamaya doğru evrilir.


Kova burcunun 12.derecesinde gerçekleşen yeni ay için de geçerli bu durumda, başrol gezegenler Satürn ve Uranüs arasında çekişmenin olduğu, akıl mantık ve fikirlerin ön plana alındığı, retro Merkür sebebiyle aslında daha önce yapılmış başlangıçların üzerinden güncellenmiş yeni girişimler üzerinde ruhsal ya da fiziksel aksiyon alacağız gibi görünüyor.Yeniay ya da Dolunay'ların an haritası, bizim bu süreçte yaşayacağımız olayların kalitesi ve durumu hakkında bilgi verir.An haritasına baktığımızda öncelikle çanak tipi dediğimiz haritaya benzer özellikte, Ay Düğümleri durak şeklinde konumlanmış olduğundan, burada güçlü bir kararlılık ilkesiyle cesaretle başlama; daha önceki başlangıçları düşünme, içimizde biriktirdiğimiz tüm düşünce ve isteklerin açığa çıkması şeklinde tezahür edebileceğini söyleyebiliriz..


Haritada hava elementi baskın, toprak elementi de ona eşlik etmekte ancak ateş elementinin azlığı ile yayılmak, genişlemek yerine var olan duruma yeni fikirler üretmek suretiyle ilerleme ilkesi daha baskın görünüyor.


Yönetici Satürn ve Uranüs çekişmesi, aslında geçtiğimiz yılda deneyimlediğimiz bir durum; bize bir yandan alternatif çözüm yolları sunarken, o çözüm yollarını kendi hayat planımıza getirip İçinde bulunduğumuz durumla birleştirmemiz ve ilerlememiz için bize destek..Plüton'un ise Ay Düğümleri ile olan uyumlu açısı bize güçlü ve iddialı bir itici güç sunmakta..


Jüpiter'in 4/10 aksına yaptığı kare, bizi aynı fikirler de kalmak ya da farklı bakış açılarına ilerlemek arasında sıkıştırırken, bir yandan varolan inançlarımızın ne oranda işe yaradığını, kendi inandıklarımız ile ne kadar yol alabildiğimizi sorgulamamızı bir yandan da inançlarımızı yeniden şekillendirmemiz gerektiğini hatırlatmakta.Neptün'ün Ay Düğümleri ile olan uyumu "Su akar yolunu bulur" der gibi teslimiyetçi bakış açısı yüklerken, aynı zamanda içinde bulunulan durumun kontrolünü fazlasıyla bırakmak şekilde yol aldığımızda davranışların bizi yönsüz hissettireceğini de anlatmaktadır.


Başrol gezegen Satürn' ün, Yeniay ve yükselen derecesine yakınlığı illa ki sorumluluk almayı ve ona göre sonuç görmeyi anlatırken, sorumluluğundan kaçtığımız her şeyin iç dünyamızda bizi engelliyor algısına götürebileceğini ve bu durumun bizi bireysellik algısıyla yanlış zamanda İsyana yöneltebileceğinin tehlikesinin uyarısını da yapmaktadır.


Sorumlulukları ve yeni fikirleri değerlendirirken, Merkür' ün retroda oluşu aslında eski değerlendirmeler üzerinden özgün fikirler geliştirmeyi anlatırken düşüncelerin dönüşümüne de işaret ediyor.


Tepe noktasının yay burcu olması ve yöneticinin 1.evde yerleşmiş olması bizi engelleyen tüm düşünce kalıplarından özgürleşmek gerektiğini ancak alışılmış düzenden çıkmanın da çok kolay olmadığını, aynı düşüncelerle sürdürülen kısır döngülerin sonuca ulaşamayacağını, ancak yeni ve alternatif fikirler üretmenin sorumluluğu ve inancı ile hareket etmenin mümkün olabileceğini ifade etmektedir.


An haritasının seçimsel tarafı daha ağırlıklı olduğundan akıştaki tıkanıklıkların eğer adım atarsak, kendimize fırsat şeklinde dönüştürebileceğimizin iradesinde olduğumuzu, başka bir ifadeyle bunun mevcut düşünce haritamızda saklı olduğunu belirtmektedir..

Tüm seçimlerinizin yolumuza Işık olması dileğiyle..

Bir' in ve Bütün'ün hayrına olsun...

Neşe VERAL


9 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page